Terror brzucha to temat, który podejmuję w swoim podkaście OsiędbanieTo jeden z tych momentów, gdy odsłaniam swoje miękkie podbrzusze w przenośni i dosłownie. Dowiedz się dlaczego. 

Wdech, wydech

Choć ten wątek pojawił się już dawno temu w mojej głowie, to raptem parę dni temu wszystkie elementy układanki utworzyły w końcu całość. Zaczęło się od tekstu Ani Kasperek o oddechu, o tym jak pomaga on regulować rożne napięcia. Wiecie, takie, które ekspresowo urastają do rangi dramatu miesiąca. Miałam się do niego odnieść lajwie, więc zrobiłam mocny research i odkryłam fascynującą rzecz. Nie tylko siedzący tryb pracy, ale przede wszystkim kultura płaskiego/ wciągania brzucha zmniejszyła naszą umiejętność prawidłowego oddychania.

Ciągle wciągniety (np. przed wścibskimi spojrzeniami) brzuch, nie pozwala poprawnie pracować przeponie – mięśniowi odpowiedzialnemu głównie za oddychanie. Co za tym idzie oddychamy płytko, tym samym obniżając ilość powietrza (tlenu) tłoczonego dalej do organizmu. A średnio dotleniony organizm ma większą skłonność do pogłębiania sytuacji stresowej do sprawy rangi narodowej. Mniej tlenu napędza panikę organizmu, dlatego tak trudno się uspokoić, ale właśnie dlatego też głęboki wdech i wydech pozwala opanować sytuację i zredukować stres. To tak w bardzo wielkim skrócie. Zafascynowała mnie ta informacja, bo przypomniała mi jak wiele kwestii związanych z cielesnością, a nawet funkcjonowaniem organizmu, potrafi zmienić kultura i cywilizacja, w jakiej żyjemy.

Czym jest terror brzucha?

Terror brzucha to nie tylko wciskanie brzucha w formę idealnej sylwetki czy ciała bikini, to zaledwie czubek góry lodowej. O tym co, daje nam kontrolowanie brzucha ( w domyśle każdej innej części ciała) i jakie mogą czaić się za tym wyzwania, mówię właśnie w ostatnim odcinku podcastu.

 

Eve Ensler, z całą pewnością!

Gdybym miała wskazać moją inspirację do zgłębiania ciałopozytywności to byłaby to Eve Ensler, poetka, scenarzystka i autorka dwóch sztuk teatralnych – legendarnych “Monologów waginy” i mojej ulubionej książki “Dobre ciało“. To jedne z tych nielicznych pozycji książkowych, które z całego serca polecam przeczytać każdemu i każdej. Diametralnie wpłynęły na moje postrzegania ciała, w sferze osobistej, jak i publicznej (co ciekawe, jak nigdy dotąd dyskusja osobiste jest publiczne nie była tak żywa w Polsce!). Jeśli nie znacie jej twórczości polecam obejrzeć poniższe występienie TED, w którym Ensler mówi o jej wieloletnim odcięciu się od ciała (tak, to możliwe i dość częste), a także drodze do odzyskania ciała. Film ma polskie napisy.

Tymczasem zachęcam do posłuchania odcinka podcastu – łączę tam wiele kropek. Jestem przekonana, że przyniosą Wam dużo dobrego. A sam podcast Osiędbanie ukazuje się w każdą środę o godz. 18.00 na Twojej ulubionej platformie streamingowej. Do usłyszenia!