Throwback to szybki i treściwy przegląd rzeczy, które zainteresowały mnie w ubiegłym tygodniu. Traktuj to jako narzędziownię i inspirację. Sprawdźmy co przygotowałam w tym tygodniu.

Projekt miejskiego ogrodu warzywnego dostępny za darmo

 

throwback

Photo by Rasmus Hjortshøj

IKEA w 2015 otworzyła w Kopenhadze otwarte laboratorium innowacji, w który testowane są produkty przyszłości. W Space10 we współpracy z designerami i architektami (Sine Lindholm i Mads-Ulrik Husum) stworzono projekt sferycznego ogrodu – Growroomu, który totalnie mnie uwiódł. To rozwiązanie idealne np. dla niewielkiego społecznego ogrodu bez wnoszenia zmian w krajobrazie. Aby stworzyć The Growroom potrzebny jest młotek, 17 kawałków sklejki, 500 śrub i obrabiarka do drewna lub maszyna do cięcia laserowego. Przyznajecie, że niedużo, prawda? Wiadomo, że takie ogrody powstaną m.in w  Taipei, Rio de Janeiro, San Francisco czy Helsinkach. Które polskie miasto dołączy do inicjatywy? Marzyło mi się jakiś czas temu taki ogród społeczny na kampusie Uniwersytetu Opolskiego, np. przy Spójniku. Teraz wprowadzenie w życie tego pomysłu wydaje się łatwiejsze niż kiedyś. Projekt i instrukcja złożenia dostępne są tutaj.

Znajdź swój model kariery

Osoby o wielu zainteresowaniach wielokrotnie mają problem z podjęciem decyzji co do kariery. W którą stronę pójść, na co postawić? Sama należę do tego grona i przyznaję, że motanina między różnymi wątkami bywa równie satysfakcjonująca co męcząca. Czy jest jakaś wskazówka dla takich wielowymiarowych osób? Anna Witkiewicz na łamach Coaching Focus proponuje 5 modeli kariery, które mogą pomóc w podjęciu decyzji. Ja już wybrałam, czas na Ciebie. 🙂

CEO YouTube bliżej

Susan Wojcicki odebrała odnowiony polski paszport – napisała na Twitterze Marta Poślad, szefowa polityki publicznej w Google – czytam w polskim wydaniu Business Insider.  No cóż, na pewno nie przyjechała tylko po paszport. Przy okazji dwudniowej wizyty w Polsce spotkała się z Prezydentem (jako honorowa ambasadorka Polski) oraz wzięła udział w Kongresie Innowatorów zorganizowanym przez Ministerstwo Rozwoju. Tu trzeba wspomnieć o utalentowanym i pracowitym Adrianie Kajdzie, którego appka Fuelio robi międzynarodową karierę! Sama Susan wspomina o niej na Kongresie:

 

Miałam przyjemność go poznać i trochę współpracować, więc cieszę się jeszcze tym bardziej, że robi zawrotną karierę na swoim zainteresowaniu. Go Adrian, go! Jeszcze dużo masz do zrobienia! 🙂 Wracając jednak do Susan Wojcicki, znalazłam krótkie wideo o jej stylu zarządzania, organizacji czasu i tym kto miał na nią największy wpływ. Jest to dość ciekawa postać, nawet poświeciłam jej jedną z moich prezentacji w ramach Women’s Career Advancement. Koniecznie check it out!

YouTube CEO Susan Wojcicki: How I Work

YouTube CEO Susan Wojcicki on her management style, how often she skips the ad, and her biggest influences.

Opublikowany przez The Wall Street Journal na 12 marca 2017

 

Być jak… być pewną siebie!

6 wpływowych kobiet (w tym dyrektorka Międzynarodowego Funduszu Walutowego, również będąca pierwszą kobietą na tej funkcji – Christine Lagarde) podzieliło się swoimi radami na temat pewności siebie. Opowiedziały jak poradziły sobie w różnych środowiskach, często tych mocno zmaskulinizowanych. Co jest kluczem do pewności siebie: autentyczność czy szybkie podejmowanie decyzji? Odpowiedź znajdziesz tutaj w języku angielskim a tutaj w języku polskim.  

Pannę Młodą zabił wentylator, Pan Młody z żalu się powiesił, a ojciec Panny Młodej dostał zawału

Ile razy na imprezie lu przy piwie rozmawiało się o niesamowitych wydarzeniach znajomych naszych znajomych i człowiek sobie myślał: Kurde, że się takie rzeczy dzieją na świecie! A tu, moi drodzy kicha! Totalna kicha! Hype na Niebieskiego Wieloryba już minął ( na szczęście znalazło się parę rozsądnych głosów w tej sprawie), ale kto wie za ile miesięcy lub lat wieloryb wypłynie znowu? Miejskie legendy już tak mają, że co jakiś czas tłumnie i szumnie podbijają internety, główne wiadomości i kawiarniane rozmowy. Do legend należy opowieść o ultra nieszczęśliwym weselu (patrz tytuł), zabawna w swej abstrakcji anegdota o martwym psie w walizce, pytona co mierzy swoich właścicieli i czeka na ich konsumpcję i wiele wiele innych. Aby nie dać się nabrać i zatrzymać fale fake newsów, polecam się zapoznać ze zbiorem najpopularniejszych urban legends. 

Erasmus dla każdego!

throwback

source: Erasmus Bible

Od końca mojego Erasmusa minął równo miesiąc, a ja wciąż nie dowierzam temu co przeżyłam zimą w Salonikach. Za każdym razem, gdy przeglądam zdjęcia Grecji, mam wątpliwości czy ja tam naprawdę byłam i spotkałam tych wszystkich fantastycznych ludzi. Teraz sobie myślę, że taki Eramsus powinien być opcją obowiązkową dla wszystkich młodych Europejczyków i Europejek. Układam sobie jeszcze w głowie tę przygodę, ale na pewno będę chciała przelać te najciekawsze zdarzenia i wnioski z nich na bloga, so stay tuned. Tymczasem w rękę wpadł mi interesujący tekst z Wyborczej o Erasmusie i myślę, że może być dobrą wskazówką dla tych, którzy się jeszcze wahają nad wyjazdem, albo nie wiedzą jak to wygląda. Przyjemna lektura. Tym samym chciałabym też przypomnieć wszystkim tym, którzy wrócili z wymiany, że na większości uczelni funkcjonują programy typu Buddy lub ESN. Tam możecie pogodzić się ze swoim smutkiem (zwany też depresją poerasmusową) i działać na rzecz tych, którzy odwiedzają właśnie Twoje miasto i Twoją uczelnię. Na Politechnice Opolskiej prężnie działa ESN i akurat poszukują nowych ludzi do współpracy.

Na Uniwersytecie Opolskim działa program Buddy i organizacja Hello Uni Opole! Bez problemu znajdziesz ich na Facebooku! Na koniec tylko dodam, że w tym roku program Erasmus świętuje 30 lat i w jego ramach na wymianę studencką wyjechało ponad 5 milionów młodych ludzi. Dołączysz do nich?

Halara odpowiedzią na wszystko

Saloniki

Zostając jeszcze w temacie podróży, serdecznie zapraszam Cię na spotkanie ze mną w ramach Czasu Podróżników, gdzie będę opowiadać o Grecji. O statkach zamiast choinek, kawie zamiast chleba, greckim kryzysie i umiłowaniu wolności. Będą najładniejsze zdjęcia jakie udało mi się zrobić i postaram się być zabawna. 🙂 Zapraszam serdecznie do Klubu Artysty, 4. kwietnia o godz. 19:00. Wydarzenie na Facebooku znajdziesz tutaj.