Z mojego okna widać czteropiętrowe “kamienice”, na ścianach której żyją własnym życiem wiszące ogrody. Między budynkami rosną ogromne palmy, stoją skutery i Grecy popijają kawę na ogródku kawiarni. Nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie kilka decyzji podjętych kilka lat temu. Dziś być może posłużą Ci za wskazówki, jak ze studiów wycisnąć jak najwięcej. Jeśli jesteś ciekawy/a czym się kierowałam, czytaj dalej.

Interesuj się światem

Czytaj, słuchaj, oglądaj. Nie wybieraj tylko jednej stacji. Jeśli masz wolne pół godziny, przejrzyj kilka kanałów i zobacz kto, co i jak jest pokazane. Nie ma co też unikać prasy zagranicznej, znajdź swoją ulubioną tematykę i czytaj po angielsku, niemiecku, włosku czy rosyjsku. W ten prosty sposób rozwijasz swoje umiejętności językowe i łapiesz zdrowy dystans. Nie zapominaj o lokalnych i studenckich mediach. Z nich dowiesz się czym żyje uczelnia i miasto, w którym mieszkasz. Być może zaplanowany jest strajk? Może trwają gdzieś roboty drogowe i nie dojedziesz na uczelnię, a może właśnie zaczyna się świetny wykład znanego specjalisty. To wszystko gdzieś tam jest w tkance miejskiej, więc nie mów później, że się nudzisz, a w mieście nic się nie dzieje.

Jeśli to dla Ciebie za mało, dołącz do redakcji i poznawaj swoje otoczenie intensywniej, a przy tym nawiąż wartościowe relacje i wykorzystuj je w odpowiednim momencie.

Liczy się jakość

Całkiem możliwe, że nie opanujesz perfekcyjnie wszystkich przedmiotów, to normalne. Skup się na tych, w których faktycznie widzisz potencjał. Kilka razy świadomie zawalałam pierwszy termin na jednym przedmiocie, by uporać się z innym egzaminem, zwłaszcza gdy były w tym samym terminie. Mogłabym powiedzieć, że regularna nauka uratowałaby mnie przed takim rozwiązaniem. Mogłabym, gdybym to stosowała. Ja ustalałam priorytety swoim zajęciom i do tych, które mnie ciekawiły i absorbowały, przygotowywałam się jak najlepiej.Wyciągnij co tylko się da z tych przedmiotów, pytaj wykładowców i twórz własne treści na ten temat.

Podsumowanie projektu Opolskie Odyseje – migracje zarobkowe Opolan w badaniach metodami artystycznymi i zaangażowanymi

Wyjedź na Erasmusa lub MOST. Zobacz jak wygląda inna kultura i przeszczep z niej to co najlepsze do swojego świata, w zamian dzieląc się polskimi/regionalnymi sukcesami.

Zajęcia dla chińskich studentów w ramach Szkoły Letniej

Gdy przyszło wybierać praktyki lub staże, wybierałam te, w których mogłam skorzystać jak najwięcej. A gdy przełożeni/ mentorzy nie wymagali ode mnie zbyt wiele, sama organizowałam sobie czas i zajęcia. Rozmawiałam z ludźmi z innych działów, uczyłam się nowych technik albo narzędzi. Szłam w nowe miejsca.

Nie bój się robić czegoś jako pierwszy

Z perspektywy czasu mogę coś takiego napisać, ale dla pierwszorocznych wersja powinna brzmieć tak: Bój się, ale rób. Było na moim roku wiele takich osób, które machały ręką na krytykę i szły jak burza. Dziś nie narzekają. Nieraz pewnie usłyszysz, że zadzierasz nosa, komplikujesz sprawę, jesteś nadgorliwa/y itp. Twój trud zobaczą Ci, którzy powinni – właściwi wykładowcy, pracodawcy – więc jak to mówią: do odważnych świat należy! I nawet jak Ci się nie uda za pierwszym razem, to później wyciągniesz lekcję i ominiesz trudności.

9o4b9112-kopiowanie

Jako pierwsza studencka Ambasadorka Karier Unii Europejskiej na Uniwersytecie Opolskim, foto: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP

Znajdź dobrych znajomych

Kontakty to jedna z najcenniejszych wartości studiów. Dobrzy znajomi to dla mnie grupa, która Cię wspiera, inspiruje i konstruktywnie krytykuje. Niech to będą ludzie-wyzwania, z którymi spędzisz niezapomniany czas. Może znajdziesz ich w pubie, ja znalazłam w mediach, kołach naukowych, samorządzie studenckim, organizacjach pozarządowych i na zajęciach dodatkowych. Właśnie startują najróżniejsze rekrutacje, więc nie zapomnij się zapisać! I jeszcze jedno, odsuwaj od siebie toksyczne jednostki, naprawdę nie warto mieć ich przy sobie.

Zdjęcia do klipu Happy Opole

Zdjęcia do klipu Happy Opole

Majówka jak widać w doborowym towarzystwie

Pożyj swoją młodością

Nie uciekaj na weekendy do domu. Zostań i zobacz, jak i czym żyje miasto. Zejdź je wzdłuż i wszerz. Zagub się w podwórkach i bocznych uliczkach. Znajdź swoje miejsce i czerp z niego radość i energię. Tańcz, biegaj, walcz, śpiewaj, rysuj, konstruuj, smakuj i pij. Pamiętaj, by jednak w tym wszystkim szanować swoje ciało. Uwierz mi, przyjdzie Ci zapłacić drogi rachunek, za niejedzenie w ciągu dnia i obżeranie się wieczorami. Za nieprzespane noce, kaca przez 365 dni, nieleczenie chorób, przeziębień, infekcji. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

Być w Opolu i nie być na Festiwalu? Nigdy! :)

Być w Opolu i nie być na Festiwalu? Nigdy! 🙂

Pamiętny widok z Kmicica. Na zawsze w moim serduszku! :)

Pamiętny widok z Kmicica. Na zawsze w moim serduszku! 🙂

Naucz się rozmawiać

Wszyscy potrafimy mówić, znam niewielu, z którymi da się porozmawiać. Słuchać, być otwartym, nie generalizować, pytać, gdy się nie rozumie. To prosta recepta na to, by ludzie uwielbiali z Tobą przebywać. Widzieć świat w szerszej perspektywie. Zajmować swoje stanowisko, bo być może milczenie jest złotem, ale życie mi pokazało, że źle dzieje się, gdy dobrzy ludzie milczą. Poczytaj coś o porozumieniu bez przemocy.

Kilka minut rozmowy i O.S.T.R. zdobył nową fankę :)

Kilka minut rozmowy i O.S.T.R. zdobył nową fankę 🙂

 

O kobiecej literaturze w ramach Festiwalu Książki Opole 2016, fot. Michał Nowotniak

Pokaż się

Pokaż światu, że istniejesz. Zadbaj o swój wizerunek i portfolio. Zostaw po sobie ślad, którego nie będziesz się wstydzić za 10 lat. Zabieraj głos w ważnych sprawach, głosuj, pisz petycje, udzielaj się, pojawiaj się na spotkaniach networkingowych, bywaj tam, gdzie są interesujący ludzie,  zgłaszaj reklamacje, dawaj informacje zwrotne, protestuj, bądź kanałem komunikacyjnym.

Podczas Kuźni Kampanierów zorganizowanej przez Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO).

Podczas Kuźni Kampanierów zorganizowanej przez Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO).

Nie stój w miejscu

Świat pędzi do przodu, a ty za nim nadążaj. Ucz się nowych rzeczy, być może programowanie lub szydełkowanie przyda Ci się już niedługo. Wybierz się kilka razy na konferencje naukowe i branżowe. Korzystaj z darmowych szkoleń, których obecnie jest pełno. Inwestuj pieniądze i czas w kursy i ćwiczenia, które rozwiną Twoje mocne strony. Idź na wolontariat do lokalnej organizacji lub wyjedź do Brazylii uczyć dzieci angielskiego albo ratować foki na australijskim wybrzeżu. Skorzystaj z programów typu Work&Travel i zobacz na własne oczy miejsca znane do tej pory z filmów.

Paweł Tkaczyk! :)

Paweł Tkaczyk! 🙂

Bez Toastmasters nie byłoby mnie w tym miejscu

Bez Toastmasters nie byłoby mnie w tym miejscu

I na koniec  pamiętaj o tym, że szczęście to splot różnych okoliczności. Można się bardzo starać, ale może nie nadszedł właściwy moment. Nikt jednak wtedy nie będzie mógł zarzucić, że nic nie zrobiłaś/eś w swoim życiu. Trzymam za Ciebie kciuki i wiem, że to co dasz coś od siebie, wróci to do Ciebie, być może ze zdwojoną mocą. Powodzenia na studiach! 🙂