Spojrzałam na zaadresowaną do mnie kopertę. Ktoś jeszcze pisze listy? – pomyślałam z niedowierzaniem. I choć spodziewałam się listu miłosnego (słyszeliście o akcji More Love Letters?) to znalazłam starannie złożony na 4 druk PIT. Zaczęło się.

Szukanie umów, liczenie ile PITów powinno być, sprawdzanie maili, gdzie się pracowało. Nie chcesz przecież znaleźć później listu miłosnego z Urzędu Skarbowego. Wiesz jak to jest, dziewczynę oszukasz, matkę oszukasz, skarbówki nie oszukasz.

Kiedy poszukiwania dobiegną końca, trzeba zebrać wszystko w kupę. A kiedy zaczniesz wypełniać formularz w programie (albo zlecisz to komuś), nie zapomnij zaznaczyć pola o przekazaniu 1% dla wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. Wiedziałeś, że tak można?

To o co chodzi z przekazaniem 1% ?

 • Można powiedzieć, że ze społecznego punktu widzenia jest to przejaw demokracji bezpośredniej. Dzięki niemu każdy polski podatnik może samodzielnie zadecydować do kogo trafi część podatku dochodowego, który powinien zapłacić państwu. Korzystając z tej możliwości, “wspomagamy” ministra finansów w dystrybucji środków publicznych. Jeśli nie zdecydujemy się na przekazanie 1% organizacji pożytku publicznego, podatek za dany rok trafi do „wspólnego worka”.
 • Z prawno-podatkowego punktu widzenia nie dysponujemy własnymi pieniędzmi, a tylko korzystamy z “uprzejmości” państwa, które pozwala nam samodzielnie zadecydować, gdzie trafią państwowe pieniądze. Nie ma to więc wiele wspólnego z darowizną, którą wykładamy dobrowolnie z własnej kieszeni. 

  żródło: ngo.pl 

Dlaczego warto?

Organizacje Pożytku Publicznego działają na rzecz:

 • osób niepełnosprawnych,
 • chorych,
 • utalentowanych,
 • ubogich,
 • zwierząt,
 • dbają o środowisko i…
 • rozwój społeczeństwa obywatelskiego,
 • rozwoju przedsiębiorczości,
 • organizują dodatkowe zajęcia dla dzieci, młodzieży, seniorów, matek, hipsterów i wegetarian 😉
 • tworzą nową jakość kulturalną w mieście.

Są naocznym dowodem na to, że można i da się. Wpływ z 1%  pomoże im  w realizacji kolejnych potrzebnych inicjatyw społecznych, artystycznych, kulturalnych czy sportowych.  Daję sobie rękę uciąć (lewą), że jeżeli mieszkasz w Opolu dłużej niż rok, to nie raz skorzystałeś z oferty organizacji pozarządowych, choć pewnie o tym nie wiesz. 🙂

Jak przekazać 1% wsparcia dla Organizacji Pożytku Publicznego?

Krok 1:

Wybierz Organizację Pożytku Publicznego z listy organizacji uprawnionych do otrzymania 1% oraz zapamiętaj/zapisz jej numer KRS ( numer Krajowego Rejestru Sądowniczego). Bazę organizacji z całej Polski znajdziesz pod tym linkiem. Jeśli zależy Ci na tym, by Twoje pieniądze pracowały lokalnie to spis opolskich OPP, znajdziesz właśnie tutaj.

Krok 2:

Wpisz w rubryce Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) na końcu formularza PIT-36, PIT36L, PIT-37 lub PIT-38 pełną nazwę wybranej organizacji, jej numer KRS oraz kwotę jaką chcesz jej przekazać. W rubryce cel szczegółowy np. oddział/koło w Opolu. Jest to ważne w przypadku organizacji posiadających KRS centralnie.

Wpisana kwota nie może przekroczyć 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego. Po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół! Przykładowo, gdy jeden procent podatku wynosi 23,43 zł przekazać należy 23,40 zł. Gdy kwota ta wynosi 23,49 zł, należy przekazać  23,40 zł.

Na jednym formularzu PIT możesz przekazać odpis 1% tylko jednej organizacji.

Krok 3:

Wypełniony PIT składasz we właściwym urzędzie skarbowym, który za nas przekazuje 1% na konto wskazanej fundacji, czy stowarzyszenia.

Dziękuję Ci

Od kilku lat współpracuję z organizacjami pozarządowymi. Wiem jak wspaniałe cele realizują, jacy niesamowici ludzie się udzielają społecznie. Twój 1 % to może być kilkanaście złotych, ale uwierz mi, że w skali 10 takich jak ty osób, robi się z tego tłuściutka stóweczka, która zasila konto organizacji. 10 osób! Jeśli nie wierzysz, że możesz cokolwiek zmienić, to pozwól, że przywołam tu amerykańskiego polityka Ala Gore’a.

Jeśli ktokolwiek kiedyś powie, że pojedynczy głos się nie liczy, przyślijcie go do mnie. Ja mu wyjaśnię.

Al Gore wypowiedział te słowa po przegraniu z George W. Bushem pięcioma (!!!) głosami w wyborach w 2000 roku.

Już teraz dziękuję Ci za Twoją decyzję przekazania symbolicznego 1% na wsparcie obywatelskości. Możesz być z siebie dumny. Ja jestem!