16 marca Opolanie dowiedzieli się, że na planie miasta pojawi się nowe miejsce poświęcone dialogowi obywatelskiemu. Na bazie Biura Organizacji Pozarządowych powstaje nowa jednostka Urzędu Miasta- Centrum Dialogu Obywatelskiego, które ma się zajmować:

a) inicjatywą lokalną,
b) obsługą organizacyjno–finansowa  opolskich rad dzielnic,
c) Miejskim Centrum Wolontariatu (wprowadzeniem plany w rzeczywistość, btw. w ubiegłym roku powołano do życia, w moim rodzinnym Brzegu, Regionalne Centrum Wolontariatu, z czego jestem bardzo bardzo dumna),
d) współpracą z organizacjami pozarządowymi,
e) ożywianiem rynku poprzez wprowadzenie Menadżera Salonu Miasta,
f) budżetem obywatelskim.

 

I tego ostatniego się przyczepię, bo nowo powołana naczelnik CDO obiecała podczas konferencji prasowej (16 marca), że w ciągu tygodnia zostanie przygotowany harmonogram budżetu obywatelskiego.

16 dni później

Jest pierwszy kwietnia czyli 16 dni po konferencji, 9 dni po planowanym terminie oddania harmonogramu, a tu ani widu ani słychu. Wydaje mi się, że przejrzałam wszystkie zakładki strony internetowej Opola, w której mógłby się on pojawić, ale go nie znalazłam. Samo Centrum też nie posiada ani podstrony na opole.pl ani własnej strony ani nawet fanpage’a. Absolutnie nic w Internecie nie można znaleźć na temat edycji budżetu z 2015 roku.

Jak nie ma w Internecie, to nie ma

Ktoś może się uprzeć, że Internet to nie wszystko i być może harmonogram funkcjonuje gdzieś w papierowej formie. Co z tego? Ludzie szukają odpowiedzi w sieci. Ja tam szukam.
Dla mnie dialog zaczyna się już od dostępu do informacji, a tych mi właśnie zabrakło. Obserwuję na Facebooku profil Budżet Obywatelski Opola i co chwilę widzę informacje z innych miast. Na stronie opole.pl jest po lewej stronie ładny baner  Decyduj o mieście. Ani słowa tam o budżecie.
No dobra, to szukam dalej:
ani w zakładce Dla Mieszkańców/sprawy społeczne,
ani w zakładce Samorząd/Finanse/Budżet obywatelski
Nie mam pojęcia, w którym innym miejscu mogłoby to być. A wystarczyłaby informacja wAktualnościach, że mają obsuwę i trzeba poczekać jeszcze tydzień. Tak trudno na to wpaść? Brak informacji to też informacja. Że traktuje się obywateli niepoważnie.
To gdzie ten dialog?

.